TELEFONLA KONUŞURKEN ARABA SÜREMEYECEKSİNİZ!

Editor 10 Temmuz 2012 0

TELEFONLA KONUŞURKEN ARABA SÜREMEYECEKSİNİZ 300x155 TELEFONLA KONUŞURKEN ARABA SÜREMEYECEKSİNİZ!Trafikte telefon kullanmanın dikkat dağıtan bir şey olduğunu ve trafik de kazalara neden olan bir detay olduğunu hepimiz biliyoruz. Araba kullandığınız sırada telefon konuşmanızı engelleyen ve sinyallerle kullanıcının dikkatini trafiğe vermesini sağlayan bir cihaz henüz icat edilmediği için, arabadayken telefonun çalışmamasını sağlayan bir cihaz yapıldı!

Telefon çalmıyor, telefonla kimseyi arayamıyorsunuz!

Tabi cihazın işlevselliği, tercih edilirliği tartışılır. Çünkü hiç kimse trafikte sorun oluyor diye arabaya telefon sinyal bozucu koymaz. Bunun yerine telefon için uzaktan konuşma özelliğini aktif edebilirler. Sistem prensibi şu şekilde çalışıyor, sensörler direksiyon başında olan kişinin cep telefonunun sinyallerini tamamı ile engelliyor. Ama araç da önemli bir telefonun gelmesini engelleyen bu sistem, şoförler tarafından tercih edilmez.

Telefon geliyorsa, telefonu açıp handsfree özelliğine almak zor olmasa gerek. Bu özellik telefonların araç sürerken kullanılmasını kolaylaştırdığından bu yana bir çok sürücü böyle konuşuyor. Ama sürücünün telefonunun sinyallerini engelleyen sistemi de tercih edecek sürücüler olacaktır. Trafik kanunlarınca ağır araçlar için zorunlu olacak. Böylece trafik kazalarının azalacağı ve sürücülerin tüm dikkatini trafiğe vermesinin böylece sağlanılacağı öngörülüyor. Sistem telefon nedeniyle trafik kazanlarını azaltabilecek mi? Tercih etme etmeme açık olursa, insanların tercih etmeyeceğini düşündüğümüz için işe yarayacağını sanmıyoruz. Ama zorunlu olacaksa işe yarayacaktır.
Yorum yazabilirsiniz »