Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/grafikit/kacmazcorap.com/wp-content/plugins/xml-sitemaps/xml-sitemaps.php on line 238

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/grafikit/kacmazcorap.com/wp-content/plugins/xml-sitemaps/xml-sitemaps.php:238) in /home/grafikit/kacmazcorap.com/wp-content/themes/Avenue/framework/functions.php on line 1

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/grafikit/kacmazcorap.com/wp-content/plugins/xml-sitemaps/xml-sitemaps.php:238) in /home/grafikit/kacmazcorap.com/wp-content/themes/Avenue/framework/functions.php on line 1

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/grafikit/kacmazcorap.com/wp-content/plugins/xml-sitemaps/xml-sitemaps.php:238) in /home/grafikit/kacmazcorap.com/wp-content/plugins/wsi/wsi/front/WsiFront.class.php on line 81
GEBELİK ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN TESTLER | Kaçmaz Çorap

GEBELİK ÖNCESİ YAPILMASI GEREKEN TESTLER

Editör 19 Nisan 2012 0

Gebelik takibinde amaç, annenin problemsiz bir gebelik geçirmesini ve sağlıklı bir bebek doğurmasını sağlamaktır. Gebelik oluşmadan önce anne adayının tıbbi, sosyal açılardan ve maruz kaldığı çevresel faktörler yönünden değerlendirmesini yapmak gerekir.
Yaşam Tarzı
Sigara ve alkol kullanımı, herhangi bir nedenle alınan ilaçlar sorgulanmalıdır. Bunlar gebelikte zararlı olabileceği gibi, gebelik oluşmasını geciktirici yöndede etki yapabilirler.

Gebelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler;

  • TSH
  • Tam kan sayımı
  • Kan grubu

Antikor testleri;

  • A. Rubella ( kızamıkçık. )
  • B. Su çiçeği
  • C. Hepatit

TSH; Tiroid bezi ( guatr ) ile ilgili problem olup olmadığının araştırılması açısından en basit testtir.

Tam kan sayımı ve kan grubu; Anemi olup olmadığının saptanması açısından önemlidir. Anemi varsa gebelikten önce araştırılmalıdır. Kan grubu tayinide önemli ve kan uyuşmazlığı olup olmadığının belirlenmesi için gereklidir.
Antikor testleri; Anne adayının geçirdiği hastalıkların araştırılmasına yöneliktir.
Rubella ( kızamıkçık. ) gebeliğin ilk üç ayında geçirildiğinde fetal ölüm ya da fetusta kalb, sinir sistemi, göz ve işitme ile ilgili ciddi anomalilere neden olabilir. Kızamıkçık infeksiyonunun 1, 3 ü sessiz seyreder ve tanı konulamaz. 1969 yılından itibaren aşının kullanıma girmesiyle oldukça azalmıştır. Hastalık geçirmemiş anne adaylarının gebe kalmadan aşılanmaları önerilmelidir. Canlı virüs aşısıdır ve aşı yapıldıktan sonra üç ay gebe kalmamaları gerekmektedir.

Su çiçeği çok bulaşıcı bir virüstür. Genellikle çocukluk çağında geçirilir ve yaşam boyu bağışıklık bırakır. Eğer gebe bir kadın ilk üç ayda su çiçeği geçirirse bebekte anomali olasılığı artmaktadır. Bağışık olmayan anne adaylarının aşılanmasında yarar vardır. Aşı iki dozda ve dört ve sekiz hafta ara ile yapılmaktadır. Son aşıdan sonra en az bir ay korunmalı ve gebe kalınmamalıdır.

Hepatit: Tüm gebelerde hepatit B taraması gereklidir. Hepatit b taşıyıcısı olan annelerden bebeklerine geçiş olasılığı yüksektir. Hepatit b taşıyıcı gebelerin bebeklerine doğumdan sonraki 12 saatte aşı ve koruyucu immün globulin yapılmalıdır.

Kaçmaz Çorap
Yorum yazabilirsiniz »